Difference between revisions of "Field type reference"
Jump to navigation
Jump to search
old>Admin |
old>Admin |
||
Line 1: | Line 1: | ||
TS has more than a 150 different content types. Some are based on primitive types (eg. integers) while others deliver complex functionality (eg. document librarys). | TS has more than a 150 different content types. Some are based on primitive types (eg. integers) while others deliver complex functionality (eg. document librarys). | ||
== Basic == | |||
==Basic== | |||
{| | |||
|[[FieldNumberInteger|Integer]] | |||
|Hele tal med fortegn | |||
|- | |||
|[[FieldNumberDecimal|Decimal]] | |||
|Komma tal | |||
|- | |||
|[[FieldNumberDecimalPercent|Percentage]] | |||
|Procent | |||
|- | |||
|[[FieldNumberBoolean|Yes/No]] | |||
|Afkrysningsfelt. Ja / Nej værdierne kan vises med andre ord eller ikoner | |||
|- | |||
|[[FieldSerial|Serial]] | |||
|Unikt serienummer | |||
|- | |||
|[[FieldNumberIntegerResponse|Response]] | |||
|Interval i spørgeskema | |||
|- | |||
|[[FieldNumberIntegerEnumeration|Enumeration]] | |||
|Navngivne tal f.eks. karakterer | |||
|- | |||
|[[FieldNumberIntegerGlyph|Symbol]] | |||
|Brug ikoner for status flow og kategorier | |||
|- | |||
|[[FieldTimeDate|Date]] | |||
|Dato med kalender opslag | |||
|- | |||
|[[FieldTimeTime|Time]] | |||
|Tidspunkts vælger | |||
|- | |||
|[[FieldTimeDatetime|Datetime]] | |||
|Dato med kalender / ur opslag | |||
|- | |||
|[[FieldTimePartMonth|Month]] | |||
|Valg af måned | |||
|- | |||
|[[FieldTimePartYear|Year]] | |||
|Valg af år | |||
|- | |||
|[[FieldText|Text]] | |||
|En linjes tekst (f.eks. navn) | |||
|- | |||
|[[FieldTextMemo|Text mulitline]] | |||
|Flere tekstlinjer (f.eks. addresser) | |||
== | |- | ||
|[[FieldTextMemoEditor|Notepad]] | |||
|Skriveprogram vist i grænsefladen | |||
|- | |||
|[[FieldTextHieraki|Hierachy/tree]] | |||
|Hieraki af værdier | |||
|- | |||
|[[FieldTextEmail|Email]] | |||
|Email addrese på bruger | |||
|- | |||
|[[FieldTextURL|Website (URL)]] | |||
|Addresse på internettet | |||
|- | |||
|[[FieldUniqueIdentity|Unique key (GUID)]] | |||
|Garanteret unik værdi. Benytter GUID hvis ikke andet leveres. | |||
|- | |||
== | |||
|[[FieldTextSuggest|Text with lookup]] | |||
|En linje tekst med opslag i eksisterende værdier | |||
|- | |||
|[[FieldTextPhone|Phone]] | |||
|Telefonnummer med mulighed for opslag | |||
|- | |||
|[[FieldTextCPR|CPR nummer]] | |||
|CPR nr ved validering af kontrol ciffer | |||
|- | |||
|[[FieldTextCVR|CVR nummer]] | |||
|Firmanummer med opslag i CVR registeret | |||
|- | |||
== | |[[FieldContentStatic|Static content]] | ||
|Visning af diverse indhold | |||
|- | |||
|[[FieldContentButton|Static button]] | |||
|Knap med funktionalitet | |||
|- | |||
|[[FieldContentMessage|Static message]] | |||
|Besked på toppen af siden | |||
|- | |||
|[[FieldContentScript|Static script]] | |||
|Eksekvering af kode ved ændringer af andre felter | |||
|- | |||
|[[FieldContentFunction|Script function]] | |||
|Eksekvering af kode med svar til andet felt | |||
|- | |||
|} | |||
==Lookup== | |||
{| | |||
|[[FieldLookupListShare|Lookup (shared)]] | |||
|Opslag i fælles værdiliste | |||
|- | |||
|[[FieldLookupListLocal|Lookup]] | |||
|Opslag i lokal værdiliste | |||
|- | |||
|[[FieldLookupUser|User]] | |||
|Bruger af systemet. Som option kan dem der tilføjes notificeres. | |||
|- | |||
|[[FieldLookupGroup|Group]] | |||
|Gruppe i systemet. Som option kan dem der tilføjes notificeres. | |||
|- | |||
|[[FieldLookupListLocalNested|Dependent list (lokal)]] | |||
|Valg baseret på anden LOKAL liste | |||
|- | |||
|[[FieldCategory|Dependent category]] | |||
|Kategori på baggrund af værdi | |||
|- | |||
|[[FieldLookupListLocalReplika|List replica]] | |||
|Kopi af anden liste (samme svarmuligheder) | |||
|- | |||
|[[FieldLookupStaticCurrency|Lookup: Currency code]] | |||
|Liste af valuta koder | |||
|- | |||
|[[FieldLookupUserExclusive|User Exclusive]] | |||
|Bruger fra sagens ejergruppe eller beslægtet med aktiv bruger | |||
|- | |||
|[[FieldVariant|Variant selector]] | |||
|Liste af varianter der styrer hvilke andre felter der vises | |||
|- | |||
|[[FieldRemoteKey|Database: Opslag indtastning]] | |||
|Opslag af værdi i fremmed database | |||
|- | |||
|[[FieldRemoteKeyLookup|Database: Opslag liste valg]] | |||
|Tabel af værdier fra fremmed database | |||
|- | |||
|[[FieldSubselect|SQL: Subselect]] | |||
|Forespørgsel i egen eller fremmed database | |||
|- | |||
|[[FieldLookupListRecordKey|Lookup: Data item]] | |||
|Create reference to item in another solution | |||
|- | |||
|[[FieldLookupListRecordKeyNested|Lookup: Data item nested]] | |||
|For use with Lookup: Data item | |||
|- | |||
|[[FieldReplicate|Value copy]] | |||
|Viser andre værdier baseret på en nøgle | |||
|- | |||
|[[FieldReplicateText|Value copy (text)]] | |||
|Kopier TEXT værdi baseret på nøgle (søgbar) | |||
|- | |||
|[[FieldReplicateInteger|Value copy (heltal)]] | |||
|Kopier HELTAL værdi baseret på nøgle (søgbar) | |||
|- | |||
|[[FieldReplicateDecimal|Value copy (decimal)]] | |||
|Kopier DECIMAL værdi baseret på nøgle (søgbar) | |||
|- | |||
|[[FieldReplicateBoolean|Value copy (yes/no)]] | |||
|Kopier Ja/Nej værdi baseret på nøgle (søgbar) | |||
|- | |||
|[[FieldReplicateDate|Value copy (date)]] | |||
|Kopier DATO værdi baseret på nøgle (søgbar) | |||
|- | |||
|[[FieldReplicateCPR|Value copy (cpr)]] | |||
|Kopier CPR nummer baseret på nøgle (søgbar) | |||
|- | |||
|} | |||
==Lookup AJAX== | |||
{| | |||
|[[FieldAjaxPostalcode|Lookup: Postnr / by]] | |||
|Autoudfyldning af postnummer og by | |||
|- | |||
|[[FieldAjaxUNSPSC|Lookup: UNSPSC]] | |||
|Autoudfyldning af FN's produkt kategori system | |||
|- | |||
|[[FieldAjaxNACE|Lookup: NACE code]] | |||
|Autoudfyldning af NACE branche koder | |||
|- | |||
|[[FieldAjaxCountry|Lookup: Country]] | |||
|Autoudfyldning af land | |||
|- | |||
|[[FieldAjaxDiagnose|Lookup: ICD diagnose]] | |||
|Autoudfyldniung af ICD diagnose kode | |||
|- | |||
|[[FieldAjaxSksUndersoegelse|SKS Undersøgelse]] | |||
|SKS Undersøgelse | |||
|- | |||
|[[FieldAjaxSksDiagnose|SKS Diagnose]] | |||
|SKS Diagnose | |||
|- | |||
|[[FieldAjaxSksOperation|SKS Operation]] | |||
|SKS Operation | |||
|- | |||
|[[FieldAjaxSksBehandling|SKS Behandling]] | |||
|SKS Behandling | |||
|- | |||
|[[FieldAjaxSksATC|SKS ATC]] | |||
|SKS ATC | |||
|- | |||
|[[FieldAjaxSksUlykke|SKS Ulykke]] | |||
|SKS Ulykke | |||
|- | |||
|[[FieldAjaxSksSygehusafdeling|SKS Afdeling]] | |||
|SKS Afdeling | |||
|- | |||
|} | |||
==Files== | |||
{| | |||
|[[FieldFiles|Documents]] | |||
|Upload / download af filer | |||
|- | |||
|[[FieldFilesPictures|Pictures]] | |||
|Visning af billeder i album | |||
|- | |||
|[[FieldFilesGenerate|Document builder]] | |||
|Generer dokument baseret sagen øvrige oplysninger og gemmer på sagen | |||
|- | |||
|[[FieldFilesShared|Filesystem files]] | |||
|Download af lokale filer på intranet | |||
|- | |||
|} | |||
==Tabular data== | |||
{| | |||
|[[FieldTable|Table]] | |||
|Tabel med en række underfelter | |||
|- | |||
|[[FieldTask|Tasklist]] | |||
|Liste med opgaver med eksport til vTodo | |||
|- | |||
|[[FieldContact|Contact list]] | |||
|Liste af kontaktoplysninger med export til vCard | |||
|- | |||
|[[FieldMail|Mailbox]] | |||
|Inbox for each data item with many security options. Please refer to advanced configuration. | |||
|- | |||
|} | |||
==Parent/child== | |||
{| | |||
|[[FieldSubformList|List of children]] | |||
|Liste af alle understillede data | |||
|- | |||
|[[FieldSubformMaster|Parent reference]] | |||
|Link / resume til overstillede data | |||
|- | |||
|[[FieldSubformLinesSum|Calc children: Sum]] | |||
|Sum af værdier i underformularer | |||
|- | |||
|[[FieldSubformLinesCount|Calc children: Count]] | |||
|Antal elementer i underformular | |||
|- | |||
|[[FieldSubformLinesDistinct|Calc children: Unique]] | |||
|Antal unikke værdier i underformular | |||
|- | |||
|[[FieldSubformLinesMin|Calc children: Minimum]] | |||
|Mimimum værdi i underformular | |||
|- | |||
|[[FieldSubformLinesMax|Calc children: Maximum]] | |||
|Maximum værdi i underformular | |||
|- | |||
|[[FieldSubformListVariant|List of children (type filter)]] | |||
|For use with 'Children type selector' | |||
|- | |||
|[[FieldSubformVariant|Children type selector (type filer)]] | |||
|For use with 'List of children (type)' | |||
|- | |||
|[[with link to list representation.|List of children (status filter)]] | |||
|Filtered selection of subitems | |||
|- | |||
|[[FieldSubformListFieldSelection|List of children (select fields)]] | |||
|Filtered selection of fields including sortorder | |||
|- | |||
|} | |||
==Complex== | |||
{| | |||
|[[FieldMultiSelect|Checklist lookup]] | |||
|Antal af kategorier | |||
|- | |||
|[[FieldSignature|Signature]] | |||
|Digital underskrivning eller godkendelse | |||
|- | |||
|[[FieldCalcTest|Calc: Test value]] | |||
|Tester af værdien af et andet felt | |||
|- | |||
|[[FieldCalcFormula|Calc: Formula]] | |||
|Formel baseret på andre felter | |||
|- | |||
|[[FieldCalcConcatenate|Calc: Concatenate]] | |||
|Laver en tekst udfra værdier i andre felter | |||
|- | |||
|[[FieldCalcAge|Calc: Time lifecycle]] | |||
|Medgået tid siden sagens sidste oprettelse eller ændring | |||
|- | |||
|[[FieldCalcMeasure|Calc: Time measured]] | |||
|Samlet ventetid på sagen | |||
|- | |||
|[[FieldCalcScore|Calc: Score interval]] | |||
|Oversættelse af værdier i intervaller | |||
|- | |||
|[[FieldCalcTestMany|Calc: Check fields]] | |||
|Tester om en liste af felter har udfyldte værdier | |||
|- | |||
|[[FieldComplexComment|Comments]] | |||
|Indtastning af en liste af kommentarer fra sagens behandlere | |||
|- | |||
|[[FieldMultiSelectSubform|Related form multiselect]] | |||
|Filter with single parameters including standard security. | |||
|- | |||
|[[FieldMultiSelectSubformSQL|Related form multiselect SQL]] | |||
|Freeform definition with multiple parameters with optional security. | |||
|- | |||
|[[FieldXmlData|XML data]] | |||
|XML data i lister tabeller eller eget output format | |||
|- | |||
|[[FieldBarcodeAutomation|Barcode (status change)]] | |||
|Stregkode til at skifte status automatisk | |||
|- | |||
|} | |||
==System== | |||
{| | |||
|[[FieldSystemStatus|Status]] | |||
|Sagens nuværende status | |||
|- | |||
|[[FieldSystemDatetimeCreated|Created]] | |||
|Sagens oprettelsesdato (udfyldes automatisk) | |||
|- | |||
|[[FieldSystemDatetimeModified|Modified]] | |||
|Sagens sidste ændringsdato (udfyldes automatisk) | |||
|- | |||
|[[FieldSystemDatetimeCompleted|Completed]] | |||
|Sagens afslutningsdato (udfyldes automatisk) | |||
|- | |||
|[[FieldSystemDatetimeStatusSet|Status set]] | |||
|Sagens sidste status opdatering | |||
|- | |||
|[[FieldSystemUserCreated|Created by]] | |||
|Bruger der oprettede sagen (udfyldes automatisk) | |||
|- | |||
|[[FieldSystemUserModified|Modified by]] | |||
|Bruger der rettede sagen sidst (udfyldes automatisk) | |||
|- | |||
|[[FieldSystemUserCompleted|Completed by]] | |||
|Bruger der lukkede sagen (udfyldes automatisk) | |||
|- | |||
|[[FieldSystemUserStatusSet|Status set by]] | |||
|Bruger der opdaterede status | |||
|- | |||
|[[FieldSystemStatusMaster|Master status]] | |||
|Metastatus baseret på sagen status | |||
|- | |||
|[[FieldSystemFormType|Solution type]] | |||
| | |||
|- | |||
|[[FieldSystemExclusiveGroup|Exclusive group]] | |||
|Vælg af gensidigt udelukkende gruppe for sagen | |||
|- | |||
|[[FieldSystemMemberList|Member list]] | |||
|Brugere med adgang til element | |||
|- | |||
|} | |||
==Medico== | |||
{| | |||
|[[FieldCalcAgeOnCPR|Age calc (date/CPR)]] | |||
|Beregner brugerens alder baseret på dato og CPR nummer | |||
|- | |||
|[[FieldCalcBMI|Body Mass Index]] | |||
|Beregner BMI udfra højde og vægt | |||
|- | |||
|[[FieldTrainingSurvey|Activity measure]] | |||
|Måling af ugentlig aktivitet | |||
|- | |||
|[[FieldGenderOnCPR|Gender (CPR)]] | |||
|Udledning af køn fra CPR cifre | |||
|- | |||
|[[FieldCheckboxCollection|Checkbox counter]] | |||
|Afkrydsning af måneder dage eller andet | |||
|- | |||
|[[FieldCompoundMET|MET scoreboard]] | |||
|Måling af måneder antal og omfang | |||
|- | |||
|} | |||
==Action button== | |||
{| | |||
|[[FieldTokenMailto|Button: Token URL builder]] | |||
|Opbygger link til eksterne brugere | |||
|- | |||
|[[FieldExportTemplate|Button: Export template]] | |||
|Eksporterer data til en bestemt template | |||
|- | |||
|[[FieldExecuteJavaScript|Button: Script execution]] | |||
|Eksekverer script på siden og/eller gemmer data | |||
|- | |||
|[[FieldParameterLookup|Button: Parameterized URL]] | |||
|Opslag i fremmed webaseret system | |||
|- | |||
|[[FieldParameterListSearch|Button: Related list search]] | |||
|Opslag i relateret lsite med parametre | |||
|- | |||
|[[FieldGrandChildSearch|Button: Grand child search]] | |||
|Opslag i relaterede data (børnebørn) | |||
|- | |||
|[[FieldCodeunitPage|Button: Codeunit execution]] | |||
|Ekskvering af egenudviklet kode | |||
|- | |||
|[[FieldSessionFilterSelector|Filter selector static]] | |||
| | |||
|- | |||
|} | |||
==Visual extra== | |||
{| | |||
|[[FieldGaugePerformance|Visual: Target gauge Total]] | |||
|Vis performance speedometer for levetid | |||
|- | |||
|[[FieldGaugePerformanceStep|Visual: Target gauge Step]] | |||
|Vis performance speedometer for dette trin | |||
|- | |||
|} | |||
==Extension== | |||
{| | |||
|[[FieldComplexQuestionIndex|Word heatmap index]] | |||
|Specialiseret index felt der kun vises i rapporter | |||
|- | |||
|[[FieldComplexQuestion|Question and answer]] | |||
|Kompleks spørgsmål med anbefaling numerisk score og farvelægning | |||
|- | |||
|[[FieldComplexQuestionWillis|Complex question]] | |||
|Kompleks spørgsmål med anbefaling numerisk score og farvelægning | |||
|- | |||
|[[FieldComplexQuestionMultiLocation|Multiline: Complex question]] | |||
|Som kompleks med mange locationer | |||
|- | |||
|[[FieldMultiLocation|Multiline: Location editor]] | |||
|Indtastning af lokationer | |||
|- | |||
|[[FieldYearRepeatCompare|Year comparator]] | |||
|Sammenligning af felter fra forrige år | |||
|- | |||
|[[FieldCalcFormulaWillis|Calc: Complex question (sum)]] | |||
|Formel baseret på andre felter | |||
|- | |||
|[[FieldMissingValues|Calc: Count missing fields]] | |||
|Antal af ikke udfyldte felter | |||
|- | |||
|} |
Revision as of 03:04, 12 March 2013
TS has more than a 150 different content types. Some are based on primitive types (eg. integers) while others deliver complex functionality (eg. document librarys).
Basic
Integer | Hele tal med fortegn |
Decimal | Komma tal |
Percentage | Procent |
Yes/No | Afkrysningsfelt. Ja / Nej værdierne kan vises med andre ord eller ikoner |
Serial | Unikt serienummer |
Response | Interval i spørgeskema |
Enumeration | Navngivne tal f.eks. karakterer |
Symbol | Brug ikoner for status flow og kategorier |
Date | Dato med kalender opslag |
Time | Tidspunkts vælger |
Datetime | Dato med kalender / ur opslag |
Month | Valg af måned |
Year | Valg af år |
Text | En linjes tekst (f.eks. navn) |
Text mulitline | Flere tekstlinjer (f.eks. addresser) |
Notepad | Skriveprogram vist i grænsefladen |
Hierachy/tree | Hieraki af værdier |
Email addrese på bruger | |
Website (URL) | Addresse på internettet |
Unique key (GUID) | Garanteret unik værdi. Benytter GUID hvis ikke andet leveres. |
Text with lookup | En linje tekst med opslag i eksisterende værdier |
Phone | Telefonnummer med mulighed for opslag |
CPR nummer | CPR nr ved validering af kontrol ciffer |
CVR nummer | Firmanummer med opslag i CVR registeret |
Static content | Visning af diverse indhold |
Static button | Knap med funktionalitet |
Static message | Besked på toppen af siden |
Static script | Eksekvering af kode ved ændringer af andre felter |
Script function | Eksekvering af kode med svar til andet felt |
Lookup
Lookup (shared) | Opslag i fælles værdiliste |
Lookup | Opslag i lokal værdiliste |
User | Bruger af systemet. Som option kan dem der tilføjes notificeres. |
Group | Gruppe i systemet. Som option kan dem der tilføjes notificeres. |
Dependent list (lokal) | Valg baseret på anden LOKAL liste |
Dependent category | Kategori på baggrund af værdi |
List replica | Kopi af anden liste (samme svarmuligheder) |
Lookup: Currency code | Liste af valuta koder |
User Exclusive | Bruger fra sagens ejergruppe eller beslægtet med aktiv bruger |
Variant selector | Liste af varianter der styrer hvilke andre felter der vises |
Database: Opslag indtastning | Opslag af værdi i fremmed database |
Database: Opslag liste valg | Tabel af værdier fra fremmed database |
SQL: Subselect | Forespørgsel i egen eller fremmed database |
Lookup: Data item | Create reference to item in another solution |
Lookup: Data item nested | For use with Lookup: Data item |
Value copy | Viser andre værdier baseret på en nøgle |
Value copy (text) | Kopier TEXT værdi baseret på nøgle (søgbar) |
Value copy (heltal) | Kopier HELTAL værdi baseret på nøgle (søgbar) |
Value copy (decimal) | Kopier DECIMAL værdi baseret på nøgle (søgbar) |
Value copy (yes/no) | Kopier Ja/Nej værdi baseret på nøgle (søgbar) |
Value copy (date) | Kopier DATO værdi baseret på nøgle (søgbar) |
Value copy (cpr) | Kopier CPR nummer baseret på nøgle (søgbar) |
Lookup AJAX
Lookup: Postnr / by | Autoudfyldning af postnummer og by |
Lookup: UNSPSC | Autoudfyldning af FN's produkt kategori system |
Lookup: NACE code | Autoudfyldning af NACE branche koder |
Lookup: Country | Autoudfyldning af land |
Lookup: ICD diagnose | Autoudfyldniung af ICD diagnose kode |
SKS Undersøgelse | SKS Undersøgelse |
SKS Diagnose | SKS Diagnose |
SKS Operation | SKS Operation |
SKS Behandling | SKS Behandling |
SKS ATC | SKS ATC |
SKS Ulykke | SKS Ulykke |
SKS Afdeling | SKS Afdeling |
Files
Documents | Upload / download af filer |
Pictures | Visning af billeder i album |
Document builder | Generer dokument baseret sagen øvrige oplysninger og gemmer på sagen |
Filesystem files | Download af lokale filer på intranet |
Tabular data
Table | Tabel med en række underfelter |
Tasklist | Liste med opgaver med eksport til vTodo |
Contact list | Liste af kontaktoplysninger med export til vCard |
Mailbox | Inbox for each data item with many security options. Please refer to advanced configuration. |
Parent/child
List of children | Liste af alle understillede data |
Parent reference | Link / resume til overstillede data |
Calc children: Sum | Sum af værdier i underformularer |
Calc children: Count | Antal elementer i underformular |
Calc children: Unique | Antal unikke værdier i underformular |
Calc children: Minimum | Mimimum værdi i underformular |
Calc children: Maximum | Maximum værdi i underformular |
List of children (type filter) | For use with 'Children type selector' |
Children type selector (type filer) | For use with 'List of children (type)' |
List of children (status filter) | Filtered selection of subitems |
List of children (select fields) | Filtered selection of fields including sortorder |
Complex
Checklist lookup | Antal af kategorier |
Signature | Digital underskrivning eller godkendelse |
Calc: Test value | Tester af værdien af et andet felt |
Calc: Formula | Formel baseret på andre felter |
Calc: Concatenate | Laver en tekst udfra værdier i andre felter |
Calc: Time lifecycle | Medgået tid siden sagens sidste oprettelse eller ændring |
Calc: Time measured | Samlet ventetid på sagen |
Calc: Score interval | Oversættelse af værdier i intervaller |
Calc: Check fields | Tester om en liste af felter har udfyldte værdier |
Comments | Indtastning af en liste af kommentarer fra sagens behandlere |
Related form multiselect | Filter with single parameters including standard security. |
Related form multiselect SQL | Freeform definition with multiple parameters with optional security. |
XML data | XML data i lister tabeller eller eget output format |
Barcode (status change) | Stregkode til at skifte status automatisk |
System
Status | Sagens nuværende status |
Created | Sagens oprettelsesdato (udfyldes automatisk) |
Modified | Sagens sidste ændringsdato (udfyldes automatisk) |
Completed | Sagens afslutningsdato (udfyldes automatisk) |
Status set | Sagens sidste status opdatering |
Created by | Bruger der oprettede sagen (udfyldes automatisk) |
Modified by | Bruger der rettede sagen sidst (udfyldes automatisk) |
Completed by | Bruger der lukkede sagen (udfyldes automatisk) |
Status set by | Bruger der opdaterede status |
Master status | Metastatus baseret på sagen status |
Solution type | |
Exclusive group | Vælg af gensidigt udelukkende gruppe for sagen |
Member list | Brugere med adgang til element |
Medico
Age calc (date/CPR) | Beregner brugerens alder baseret på dato og CPR nummer |
Body Mass Index | Beregner BMI udfra højde og vægt |
Activity measure | Måling af ugentlig aktivitet |
Gender (CPR) | Udledning af køn fra CPR cifre |
Checkbox counter | Afkrydsning af måneder dage eller andet |
MET scoreboard | Måling af måneder antal og omfang |
Action button
Button: Token URL builder | Opbygger link til eksterne brugere |
Button: Export template | Eksporterer data til en bestemt template |
Button: Script execution | Eksekverer script på siden og/eller gemmer data |
Button: Parameterized URL | Opslag i fremmed webaseret system |
Button: Related list search | Opslag i relateret lsite med parametre |
Button: Grand child search | Opslag i relaterede data (børnebørn) |
Button: Codeunit execution | Ekskvering af egenudviklet kode |
Filter selector static |
Visual extra
Visual: Target gauge Total | Vis performance speedometer for levetid |
Visual: Target gauge Step | Vis performance speedometer for dette trin |
Extension
Word heatmap index | Specialiseret index felt der kun vises i rapporter |
Question and answer | Kompleks spørgsmål med anbefaling numerisk score og farvelægning |
Complex question | Kompleks spørgsmål med anbefaling numerisk score og farvelægning |
Multiline: Complex question | Som kompleks med mange locationer |
Multiline: Location editor | Indtastning af lokationer |
Year comparator | Sammenligning af felter fra forrige år |
Calc: Complex question (sum) | Formel baseret på andre felter |
Calc: Count missing fields | Antal af ikke udfyldte felter |